JAK POZBYĆ SIĘ STRESU PODCZAS SESJI ŚLUBNEJ?

Długo się zastanawiałam nad tym co mogę napisać na ten temat, wynikający z moich obserwacji par młodych podczas ślubu i nie jednokrotnie realizując reportaż ślubny. Jako fotograf staram się przygotować i wesprzeć młodą parę swoimi poradami. Zazwyczaj ma to miejsce na spotkaniu podczas podpisywania umowy lub w dniu ślubu. Niestety młodzi niekiedy zapominają o wskazówkach podczas natłoku przygotowań i towarzyszącemu im stresowi. Dlatego tym artykułem chciałabym Wam przedstawić moje wskazówki dotyczące tego jak pozować do zdjęć zarówno podczas całego reportażu jak i sesji plenerowej wykonanej w innym dniu.

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA PODCZAS REPORTAŻU

Bądźcie sobą, bądźcie naturalni. Musicie wiedzieć, że zdjęcie jest dobre nie wtedy kiedy jest idealnie poprawne pod względem jakości, a wtedy kiedy potrafimy na nim rozpoznać emocje postaci, ich nastrój, odczuć klimat danego miejsca. Zdjęcia ślubne są cudownym zachowaniem wspomnień tego jedynego dnia w swoim życiu i nie bójmy się okazywać prawdziwych emocji podczas jego celebrowania.

Fotografia ślubna reportaż pary młodej
Fotografia ślubna

PRZYGOTOWANIA DO ŚLUBU

Reportaż zazwyczaj obejmuje również moment przygotowań pary młodej w domu. Warto również pomóc fotografowi przygotowując biżuterię i dodatki ślubne w jednym miejscu. W moim przypadku, zawsze przyjeżdżam godzinę wcześniej, gdy wszystko jest przygotowane, wtedy mam czas na to by uwiecznić te detale na zdjęciach. W międzyczasie panna młoda ma robiony makijaż i włosy, z zdjęciami tego procesu fotograf powinien się wstrzymać aż do momentu nałożonego prawie pełnego makijażu, bo przecież żadna z nas nie chce na zdjęciach ze swojego ślubu wyglądać niekorzystnie 😉 Dobrze by było gdyby podczas przygotowań towarzyszyli wam świadkowie, również raczący pomocą. Pamiętajcie by pomieszczenia w których odbywają się przygotowania były schludne i wysprzątane. Z każdą czynnością typu zakładanie marynarki, butów, biżuterii warto zaczekać na fotografa, profesjonalista już będzie wiedział jak Was ustawić do tych ujęć.

ZAREZERWUJ FOTOGRAFA NA SWÓJ ŚLUB: 516 329 265

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Jest to moment bardzo intymny i bardzo ważny dla pary młodej i ich rodziców, dlatego warto na moment zapomnieć o obecności fotografa i skupić się na prawdziwych emocjach wdzięczności i miłości do rodziców. Chciałabym również poruszyć kwestię miejsca, w którym odbywa się błogosławieństwo. Ten wzruszający i bardzo ważny dla katolików moment powinien odbyć się w domu rodzinnym panny młodej, jeśli kościół znajduje się w tej samej miejscowości to godzina w zupełności wystarczy. Pomieszczenie, w którym będzie odbywać się błogosławieństwo powinno być wcześniej odpowiednio przygotowane i wysprzątane.

Jeśli kwestia symboliczna danego miejsca nie jest istotna to warto wybrać pokój, który jest przestronny i jasny. Da to większą swobodę dla fotografa i kamerzysty w poruszaniu się, a rodzina będzie czuła się swobodniej. Warto taki pokój również wcześniej przystroić np. w żywe kwiaty w wazonach czy też zapalone świeczki, gwarantujące piękny efekt na zdjęciach. Z kolei na stole należy ustawić wodę święconą i kropidło a także krzyż.

MOMENT WEJŚCIA DO KOŚCIOŁA

Jest to bowiem jeden z najważniejszych momentów podczas ceremonii. Chciałabym również dodać, że zanim wysiądziecie z ślubnego auta. Warto poczekać na fotografa. Jest to najlepszy moment na uwiecznienie Was w aucie, potem może nie być na to czasu. Kilka szybkich ujęć zdecydowanie wystarczy by zachować ten krótki moment przed czymś nowym w waszym życiu.  Sam moment wejścia jest niewątpliwie jedną z najważniejszych momentów, zazwyczaj to panna młoda wraz z ojcem podchodzi do ołtarza, a pan młody czeka z uśmiechem na wybrankę. Podczas drogi do ołtarza uśmiechaj się w każdą stronę do przybyłych gości, głowę trzymaj wysoko, w końcu to Twój dzień, nie ma się czego wstydzić. Pięknym gestem jest delikatne przytulenie na moment osoby odprowadzającej, ojca lub przyszłego męża. Spójrz czasem w stronę aparatu, przemarsz nie powinien być za szybki, dzięki czemu dacie więcej czasu fotografowi na uwiecznienie tej chwili.

Fotografia ślubna z parą

REPORTAŻ ŚLUBNY W TRAKCIE CEREMONII

Już podczas samej ceremonii postarajcie się przyjąć to z rozluźnieniem. Niestety wiele par z powodu stresu i przejęcia potrafi przez całą ceremonię stać sztywno i wpatrywać się w ścianę, a to na końcowych zdjęciach nie wygląda ciekawie.. Pamiętajcie, że to że jesteście w kościele, miejscu kultu to nie znaczy, że nie możecie okazywać sobie uczuć choćby drobnymi gestami takimi jak, złapanie się za ręce od czasu do czasu, nie jest to zabronione 😉  Tak, również możecie oderwać wzrok od kapłana raz na jakiś czas i spojrzeć sobie w oczy z uśmiechem. 

Liczą się szczegóły

Te małe gesty o wiele lepiej będą wyglądać na zdjęciach i filmie ślubnym. Podczas przysięgi również patrzcie sobie w oczy, zapomnijcie przez chwilę że obserwuje was cała rodzina. To jest Wasz moment, i tak jak pisałam wcześniej, Bądźcie sobą i nie wstydźcie się okazywania prawdziwych emocji, a efekty w postaci zdjęć będą powalające.  Ważna wskazówka techniczna podczas nakładania obrączek, jeśli zależy Wam na tym aby jak najlepiej uwiecznić zbliżenie nakładania obrączek, zróbcie troszkę miejsca dla fotografa, zewnętrzne strony dłoni powinny być skierowane w stronę aparatu, nie w stronę kapłana. Postarajcie się nie zasłaniać dłoni 😉

reportaż ślubny pary młodej

Kapłan ogłaszający Was mężem i żoną w większości przypadków pozwala na pocałunek i to jest bardzo ważne, byście podczas tego momentu zachowali umiar w bliskości. Pocałunek nie może być zbyt agresywny i erotyczny, a już na pewno nie „francuski”, w końcu jesteśmy w kościele 😉 Zamiast tego pozwólcie sobie na delikatny trwający 5 sekund pocałunek, również możecie sobie pozwolić na muśnięcie dłonią policzek, a gwarantuję, że wasze zdjęcia będą zachwycać. Czas na wyjście z kościoła, najpierw, poczekajcie aż goście wyjdą na zewnątrz. Kiedy już wszyscy będą gotowi, zacznijcie iść za rękę powolnym krokiem, aby fotograf miał czas zrobić kilka ujęć jeszcze w kościele. Już przed samym wyjściem warto przystanąć na kilka sekund, oczywiście po to by fotograf, jeśli jest sam, zdążył wyjść na zewnątrz i szybkim ruchem zmienić parametry aparatu do światła dziennego. Jeśli współpracujecie z profesjonalistą, parę sekund z pewnością mu wystarczy.

Nie kryjcie się z wrażeniem jaki na Was zrobi wiwatujący i posypujący Was ryżem tłum, uśmiechajcie się szeroko, nie szczędźcie sobie czułych spojrzeń i pocałunków oraz gestów, że bardzo się z tego powodu cieszycie. Gdy już jesteście po składanych życzeniach, zazwyczaj odbywających się przy kościele to pozwólcie by fotograf jako pierwszy odjechał w stronę sali weselnej, da jemu to więcej czasu na przygotowanie się i przywitanie was z aparatem już na miejscu. Dzieki temu jego reportaż ślubny z Waszego ślubu i wesela będzie zrobiony z większa starannością.

REPORTAŻ Z WESELA

Czas wesela to jest ten moment w którym wszelki stres opada i można naprawdę się wyluzować, dlatego nie mam zamiaru Wam podpowiadać jak się zachowywać w trakcie, również to jest ten moment w którym fotograf staje się w pewien sposób niewidzialny i stara się nie przeszkadzać bawiącym się gościom, za to przygląda się z boku i uwiecznia te najważniejsze momenty, oraz te których nie zobaczyliście własnymi oczami, co daje oczywiście wspaniały efekty w postaci kolorowych i spontanicznych zdjęć. Również ważnym elementem podczas wesela są pozowane zdjęcia z rodziną i najbliższymi. Na ten moment powinniście uzgodnić z fotografem czas i miejsce w czasie wesela. Takie zdjęcia najlepiej robić gdy jest jeszcze wcześnie i dość jasno w ogrodzie lub na sali bankietowej. Zazwyczaj to konferansjer prosi gości o zgromadzenie się w jednym miejscu w celu uwiecznienia wspólnych zdjęć z parą młodą, rola fotografa z kolei polega na tym by w jak najszybszym czasie uwinął się robiąc szybkie ale dobre zdjęcia, by goście mogli równie szybko wrócić na parkiet i do stołów. Oczywiście podczas wesela nie wstydźcie się poprosić fotografa do spontanicznych zdjęć pozowanych, w końcu po to tam się znalazł 🙂

Reportaż ślubny pary młodej
Fotografia ślubna pary młodej

Również powszechną modą stają się szybkie sesje plenerowe pary młodej podczas wesela. Taki smaczek do albumu ślubnego świetnie się wpasowuje. Zazwyczaj taka sesja trwa nie więcej niż 20-30min i możecie być spokojni, że goście weselni na pewno nie będą mieli urazy z powodu Waszej chwilowej nieobecności. Pamiętajcie jednak, że reportaż ślubny to znacznie więcej niż tylko pozowane do zdjęć ze ślubu i wesela, ma za zadanie opowiedzieć pewną historię z tego jakże ważnego dnia, właściwie pierwszego dnia waszego nowego życia.

Powyższy artykuł został przedstawiony z mojej perspektywy i doświadczenia, oczywiście każdy fotograf może mieć różny punkt widzenia na to jak wykonać reportaż ślubny i inne metody współpracy. Jeśli macie do mnie jakieś pytania, śmiało piszcie, a ja postaram się na wszystkie rzetelnie odpowiedzieć. Dziękuję Wam za poświęconą chwilę, mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam wyglądać naturalnie podczas fotoreportażu ślubnego. A kto wie, być może osobiście będzie mi dane towarzyszyć Wam w tym cudownym dla Was dniu.

Zapraszam do zarezerwowania mojego aparatu na Waszym ślubie, wystarczy zadzwonić: 516 329 264

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *